nufka – projekt

Projekt nufka, kartonová židlička a stoleček pro batolata.

NÁŠ PŘÍBĚH

Sestavu papírového nábytku jsem vymyslel před 8 lety, pro našeho tehdy 1-ročního syna, který se zrovna naučil sedět. Má partnerka, ovlivněna montessori pedagogikou, chtěla něco, co by učinilo z našeho syna nezávislé, aktivní a spokojené dítě. Chtěla nábytek, který by poskytl dítěti pocit, že dokáže plno věcí sám, i když je tak malý.

Pomoz mi, abych to dokázal sám.“ Heslo montessori pedagogiky je odvislé od toho, že připravíme dítěti takové prostředí, které pokryje všechny jeho potřeby. Tedy i potřebu sednout si na židli kdykoliv chce, odejít od stolu, když má pocit, že je práce hotova. Tato funkční nezávislost se nám oběma líbila. Ale židlička a stoleček pro tak malé dítě je poměrně specifický výrobek a na trhu nějak nebyl produkt, který by uspokojil naši potřebu poskytnout mu židličku a stoleček, které by bylo opravdu jen jeho. Jediné řešení byl specializovaný dřevěný nábytek, ale sada by vyšla opravdu draho.

Protože jsem designer, byla to pro mě výzva. Přišlo mi to jako poměrně jednoduchý úkol a jako ideální materiál jsem zvolil papírovou vlnitou lepenku. Zjistil jsem si požadované rozměry a poměrně brzy jsem měl set hotov. Byl lehký (syn si ho mohl kamkoliv přenést), skladný a funkční.

Set jsme ozkoušeli nejen na našem synovi, ale následně také na dětech našich přátel, které rovněž zaujal. Někteří byli i tak kreativní, že si set spolu s dětmi omalovali. Společně jsme tak ověřili funkčnost a zjistili i překvapivou odolnost.

Přítelkyně začala později pracovat v Montessori jeslích, tedy s dětmi právě tohoto věku. Ukázalo se, že potřeba rodičů nabídnout svým malým dětem dostupnou speciální židličku a stoleček je trvalá. Nebo možná spíše i vzrůstající spolu s tím, jak mladí rodiče přistupují ke svým dětem aktivněji.

Set jsem dále vylepšoval, ale technologie výroby byla stále kusová, což znemožňovalo jeho větší rozšíření. Rádi bychom s vámi překonali tuto bariéru a posunuli set do malosériové výroby. Protože věříme, že je připraven vyjít ven mezi všechny rodiče, kteří chtějí:

  • pro své děti opravdovou nezávislost
  • sdílet s dětmi radost z jejich úspěchů
  • dát dětem to nej, ale finančně se nezruinovat 🙂
  • věci použít a recyklovat

K čemu chceme peníze využít?

Díky vybraným penězům budeme schopni zaplatit speciální dřevonože pro malosériovou výrobu, aby mohla být cena setu dostupná. Dále bychom chtěli nechat židličku i stoleček otestovat ve zkušebním ústavu dle normy na mechanickou bezpečnost hraček se zkouškou na statickou pevnost a stabilitu, abychom se ujistili, že je pro vaše děti bezpečná.

Věříme, že spokojené, sebevědomé a samostatné děti jsou pokladem pro své rodiče i celý svět. Nabízíme vám malý základ, ze kterého můžete začít budovat lepší budoucnost svého dítěte a tím i celého světa 😊

RECENZE (zde zobrazené verze a materiál židličky i stolečku jsou původní. Konstrukce bude nově výrazně pevnější a materiál mnohem odolnější.)

Kristian, 2013: náš syn byl logicky prvním uživatelem a zároveň testovacím „pilotem“ všech verzí stolečku i židličky. Používali jsme ji dlouho a tu úplně první židličku mám stále schovanou (třeba bude jednou ve firemním muzeu 🙂  )

Lenka, 2013: Na židličce a stolečku mě okamžitě zaujal materiál, konečně něco přírodního a ne z plastu. Užitečná a praktická věc pro dítě, kterou si spolu můžeme dotvořil dle fantazie. Zároveň mě potěšilo, že je vše vyrobeno z již recyklovaného materiálu a stejně tak se dá znovu zrecyklovat a z toho má člověk vždy lepší pocit.

Ella Zidlicka

Petra, 2016: Syn Michael měl tuhle lehounkou stoličku se židličkou moc rád. Nejlepší pro něj bylo, že si vše mohl sám obsluhovat a během dne jedl vždycky u tohoto stolečku v pohodě sám a víc ho i jídlo bavilo. Bylo to jen jeho místo, snadno se sám usadil i odešel a používali jsme celý set několik měsíců. Jen doporučuji dát přes stůl nějaké prostírání, snadno se umastí a ušpiní a z papíru se to pak už těžko čistí. Já osobně oceňuji ekologii, snadnou manipulaci, výdrž a nezabírá doma téměř žádné místo. Moc doporučuji všem. 

Michael

Anička a Adélka, 2017: „Milý strejdo, mám moc velkou radost z toho stolečku, je strašně skvělej! Židlička je pohodlná! Krásně se mi pracuje! Anička“ Anička už jako současná školačka ze stolečku i židličky poněkud vyrostla, i když se do něj vlastně pořád ještě vejde. Bude jej ale nejspíš používat její mladší sestra Adélka, která akorát dorůstá do toho ideálního věku, aby jej začala sama používat (a možná tak přidá další krásné stopy používání).

Helča, 2018: Soupravu kartonového stolečku a židličky dostaly obě naše děti k prvním narozeninám. Zejména starší dcera ji hodně používala, měla vlastní prostor, do kterého jí nikdo nevstupoval.
Židlička je bytelná a udrží bez problémů i starší dítě. Zároveň jsou ale oba kusy velmi lehké a i malé dítě s nimi dokáže manipulovat. Vydržely nám do tří let věku a to už byly samy uměleckým dílem, pomalované ze všech stran 🙂

Daniela, 2020: Praktická sestava kartonové židličky a stolku pro děti se nám osvědčila pro svou lehkost, kdy si roční syn přesouvá díly dle své potřeby. Jednoduchý design, který zve k vlastnímu dotvoření barvami a tak akorátní velikost pro nejmenší děti, které jsou schopné již samostatně sedět, jíst či pracovat u stolečku. V jednoduchosti je krása – jak snadno může každý pořídit svému dítěti prostor k rozvíjení samostatnosti od nejnižšího věku.