angelus – Theodor Pištěk

výstava angleus, Theodor Pištěk

Již od vstupu do budovy jste upoutáni plastickou verzí Union Jacka – vlajky Velké Británie. Na ni navazují velká celobarevná plátna (např. Večírek u Plečnika 1992-3) a černobílé grafické listy s přesnou konzistentní hustotou čar evokující hotelové chodby. Nikde žádný člověk, jen intimní, důvěrný prostor. Ti kdo někdy pracovali v 3D modelovacích programech jsou zde „jako doma“, i když tato plátna jsou mnohem starší a lze tak obdivovat autorovu přesnost, představivost a um.

Po vystoupání do patra vás pohltí řezy motorů a využití těles odlitků převodovek aneb když je závodník umělcem a v motoru či převodovce vidí nejen „koně“, ale např. i Barta Simpsona.

Starší hyperrealistické obrazy ukazují opojení technickou krásou a odlesky (chromy, laky, glazury). Což je ale pochopitelné, protože to je ideální motiv pro tuto techniku. Včetně nezbytných kaluží s efektními odlesky, které dnes tak rádi používají autoři počítačových vizualizací pro zvýšení dramatičnosti a efektu. Zde byly na obrazech první postavy, i když v podstatě všechny zabalené do papíru nebo látky, připravené jako balík k odeslání. Autor se musel dobře bavit některými malými detaily v obrazech, které zpochybňují právě tu hyperrealitu, resp. ji používají jako vstupní bránu do dalších rozměrů. Perokresba vodovodní baterie GROHE mi silně připoměla plastiku zvětšených rukojetí nůžek od Zdeňka Kováře, aneb krása jednoduchosti detailu.

Rozhovory s Hawkingem potěšili znalce počítačové grafiky pixelovatostí šikmých čar (vtipný detail pro ty, kteří vědí).

Je úžasné sledovat díla autora, který tvoří tak dlouho a přesto je schopen ve svém vývoji postupovat dále a objevovat pro sebe nové prostory i v téměř 90-ti letech. Kéž bychom byli všichni tak dlouho tak činorodí.

Na výstavě nebylo možné fotografovat, proto ukazujeme oficiální fotografie z webu Domu umění k výstavě.

Kurátor: Martin Dostál

Architekt: Pavel Kolíbal

Termín: 25.9.2019 – 12.1.2020